Stručný popis vyvíjených modulů
Projekt vyvine vzdělávací/tréninkové moduly, které si studenti 4. - 6. ročníku magisterského studijního programu Všeobecné lékařství LF UP v Olomouci budou moci zapsat v letním semestru 2008. Záměrem řešitelů projektu je, aby moduly byly zařazeny mezi předměty "C" a ohodnoceny dvěma kredity.
Každý modul bude pojat jako jeden ucelený dvou až třídenní víkendový workshop v celkovém trvání do 18 hodin. Workshop bude výjezdní, v místě konání mimo Olomouc.
Náklady spojené s účastí studentů na workshopech, kromě cestovních nákladů, jsou hrazeny z rozpočtu projektu.
Jak prožít kvalitní život v roli lékaře/ky
Mgr. Kateřina Ivanová, PhD. a Mgr. Václav Kajaba, PhDr. Naděžda Špatenková, PhD.
Obsah: Zaměří pozornost na životní hodnoty a problémy v současné společnosti: poslání a roli lékaře, vztahy mužů a žen, vztahy mladých a starých, kulturu ve zdravotnických týmech, apod.
Metody: diskuse, případová studie, brainstorming, hraní rolí, coaching, video-záznamy;
Životní styl jako sebeobrana
Mgr. Věra Janíková a PhDr. Ivan Janík
Obsah: Naučí antistresové komunikaci se sebou a svým okolím, zacházet s existenčním časem, zvládat konflikty, porozumět myšlenkovým vzorcům v lidském jednání.
Metody: verbální - diskuse, dialogy, individuální a týmová prezentace, případné individuální konzultace; ilustrativní - modelové situace, hraní rolí, příběhy; projekční - kresebné projevy; participativní - skupinová/týmová práce, brainstorming, self-assessment;
Dobré vztahy – šance pro život
PhDr. Jaroslava Králová, MUDr. Jana Mendelová
Obsah: Umožní poznat, jak nezůstat osamocen v práci a ve vlastním životě, objasní principy celostního přístupu k pacientovi a zaměří pozornost na sladění lékařské profese s rodinným životem.
Metody: individuální a týmové práce, osobní scénář, modelové situace, projekční, zážitkové, kazuistické;
Nebojme se komunikovat
Mgr. Zdeněk Kubíček, Mgr. Michaela Hradilová
Obsah: Ozřejmí všeobecná modelová komunikační schémata a specifická modelová komunikační schémata v praxi lékaře/ky, neverbální komunikaci, komunikaci s problémovými pacienty, sdělování negativních zpráv, zlepšení a zefektivnění komunikačních schopností a dovedností, cílem je také naučit více empatii a sebeovládání, produktivnímu chování zdravotního pracovníka, apod.
Metody: psychohry, sebezkušenostní a zážitkové techniky, relaxace, nácvik, hraní rolí, modelové situace, diskuze, sdělování vzájemných zkušeností, kazuistika;
Lékař jako lék – umění naslouchat svým pacientům a jak se z toho nezbláznit
MUDr. Iveta Zedková
Obsah: Otevře cestu k umění aktivně naslouchat, dále ke kreativnímu přístupu k sobě samému, porozumění pacientovu příběhu.
Metody: balintovské skupiny, zážitkové, dynamické skupiny, podporující sebepoznání a kreativní přístup;